Śrutownica hybrydowa-nowa jakość obróbki strumieniowo-ściernej

1 listopada 2020

Stale rosnący nacisk na wysoką jakość produktów wśród dostawców części dla przemysłu motoryzacyjnego powoduje, że konwencjonalne śrutownice nie spełniają swoich funkcji. Często obróbka w śrutownicach muldowych powodowała zbyt duże uszkodzenia powierzchni części podczas ich ruchu na taśmie a załadunek na śrutownicach zawieszkowych wpływa na wydłużenie czasu obróbki oraz trudności w automatyzacji załadunku i rozładunku detali. Podstawowymi wymaganiami stawianymi podczas projektowania nowej maszyny Turbomatt SAT 250H były:

  • wysoka wydajność
  • niski koszt jednostkowy obróbki
  • jakość i jednolitość obróbki

Aby sprostać takim wymaganiom postanowiliśmy zaprojektować i wykonać śrutownicę hybrydową łączącą zalety śrutownic wirnikowych i pneumatycznych. Maszyna przeznaczona jest do obróbki wszystkich powierzchni elementów obrotowych (w tym tulei). Zastosowaliśmy rozwiązanie ze stołem obrotowym wyposażonym w 24 małe stoły satelitarne na których umieszczane są przedmioty obrabiane. Obróbka odbywa się na 4 stacjach obróbczych na których detale wykonują ruch obrotowy w zadanej sekwencji. Obróbka detali odbywa się na wszystkich stacjach jednocześnie, w tym samym czasie dochodzi także do rozładunku i załadunku nowych detali.

Wysoką wydajność zapewniają 2 stacje z kołami rzutowymi odpowiedzialnymi za obróbkę bocznych oraz czołowych powierzchni. Dokładność obróbki wewnętrznych powierzchni zaś zapewnia układ 2 stacji z dyszami ciśnieniowymi. Dysze wyposażone są w deflektory oraz układ automatycznego posuwu góra-dół w zaprogramowanym zakresie wysokości. W celu dalszego obniżenia kosztów obsługi zastosowano urządzenie automatycznego obracania detali.

Łatwe zarządzanie całym urządzeniem i parametrami obróbki zapewnia rozbudowane sterowanie PLC wraz z panelem operatorskim z ekranem dotykowym.

Loading...